European Speed Skating Championships

From Alternate Sport History
Jump to navigationJump to search

The European Speed Skating Championships are a series of long track speed skating events held annually to determine the best allround speed skater of Europe.

History[edit | edit source]

Talks are underway for the organization of a women's championship within 5 years according to the International Federation.

Men's Allround championships[edit | edit source]

Year Location Gold Silver Bronze
1893 Berlin Sweden Rudolf Ericson None declared None declared
1894 Hamar None declared None declared None declared
1895 Budapest Norway Alfred Næss None declared None declared
1896 Hamburg Germany Julius Seyler None declared None declared
1897 Amsterdam Germany Julius Seyler (2) None declared None declared
1898 Helsingfors (Helsinki) Russian Empire Gustaf Estlander None declared None declared
1899 Davos Norway Peder Østlund None declared None declared
1900 Štrbské Pleso Norway Peder Østlund (2) None declared None declared
1901 Trondhjem (Trondheim) Norway Rudolf Gundersen None declared None declared
1902 Davos Norway Johan Schwartz None declared None declared
1903 Kristiania (Oslo) None declared None declared None declared
1904 Davos Norway Rudolf Gundersen None declared None declared
1905 Stockholm Russian Empire Johan Vikander None declared None declared
1906 Davos Norway Rudolf Gundersen (3) None declared None declared
1907 Davos Sweden Moje Öholm None declared None declared
1908 Klagenfurt Sweden Moje Öholm (2) Norway Oscar Mathisen Austria Thomas Bohrer
1909 Budapest Norway Oscar Mathisen Austria Thomas Bohrer Sweden Moje Öholm
1910 Viipuri Russian Empire Nikolay Strunnikov Norway Magnus Johansen Norway Oscar Mathisen
1911 Hamar Russian Empire Nikolay Strunnikov (2) Austria Thomas Bohrer Sweden Otto Andersson
1912 Stockholm Norway Oscar Mathisen Russian Empire Gunnar Strömstén Norway Martin Sæterhaug
1913 St. Petersburg Russian Empire Vasily Ippolitov Norway Oscar Mathisen Russian Empire Nikita Naidenov
1914 Berlin Norway Oscar Mathisen (3) Russian Empire Vasily Ippolitov Norway Bjarne Frang
1915 Not held due to World War I
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922 Helsingfors (Helsinki) Finland Clas Thunberg Norway Ole Olsen Finland Asser Wallenius
1923 Hamar Finland Clas Thunberg Norway Roald Larsen Norway Harald Strøm
1924 Kristiania (Oslo) Norway Roald Larsen Finland Clas Thunberg Norway Oskar Olsen
1925 St. Moritz Norway Roald Larsen (2) Netherlands Wim Kos Norway Oskar Olsen
1926 Chamonix Finland Julius Skutnabb Austria Otto Polacsek Finland Clas Thunberg
1927 Stockholm Norway Bernt Evensen Finland Clas Thunberg Norway Ivar Ballangrud
1928 Oslo Finland Clas Thunberg Netherlands Wim Kos Netherlands Siem Heiden
1929 Davos Norway Ivar Ballangrud Finland Clas Thunberg Norway Roald Larsen
1930 Nidaros (Trondheim) Norway Ivar Ballangrud Norway Benrt Evensen Norway Michael Staksrud
1931 Stockholm Netherlands Siem Heiden Finland Clas Thunberg Netherlands Dolf van der Scheer
1932 Davos Finland Clas Thunberg (4) Finland Ossi Blomqvist Austria Rudolf Riedl
1933 Viipuri Norway Ivar Ballangrud Finland Birger Wasenius Austria Karl Wazulek
1934 Hamar Norway Charles Mathiesen Norway Michael Staksrud Norway Ivar Ballangrud
1935 Helsinki Austria Karl Wazulek Norway Bernt Evensen Finland Ake Ekman
1936 Oslo Norway Ivar Ballangrud (4) Norway Charles Mathiesen Norway Harry Haraldsen
1937 Davos Finland Birger Wasenius Norway Charles Mathiesen Norway Hans Engnestangen
1938 Oslo Norway Charles Mathiesen (2) Norway Harry Haraldsen Norway Ivar Ballangrud
1939 Riga Latvia Alfons Bērziņš Norway Charles Mathiesen Finland Birger Wasenius
1940 Not held due to World War II
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947 Stockholm Sweden Göthe Hedlund Norway Yngvar Karlsen Norway Sverre Farstad
1948 Hamar Netherlands Kees Broekman Sweden Göthe Hedlund Norway Sverre Farstad
1949 Davos Norway Sverre Farstad Norway Hjalmar Andersen Hungary Kornél Pajor
1950 Helsinki Norway Hjalmar Andersen Norway Sverre Haugli Norway Reidar Liaklev
1951 Oslo Norway Hjalmar Andersen Netherlands Wim van der Voort Norway Roald Aas
1952 Östersund Norway Hjalmar Andersen Netherlands Kees Broekman Netherlands Wim Van der Voort
1953 Hamar Netherlands Kees Broekman (2) Netherlands Wim van der Voort Norway Ivar Martinsen
1954 Davos Norway Hjalmar Andersen (4) Soviet Union Oleg Goncharenko Sweden Sigvard Ericsson
1955 Falun Sweden Sigvard Ericsson Soviet Union Oleg Goncharenko Norway Roald Aas
1956 Helsinki Soviet Union Yevgeny Grishin Norway Knut Johannesen Soviet Union Robert Merkulov
1957 Oslo Norway Roald Aas Norway Knut Johannesen Soviet Union Oleg Goncharenko
1958 Eskilstuna Soviet Union Vladimir Shilykovsky Soviet Union Boris Shilkov Soviet Union Oleg Goncharenko
1959 Gothenburg Finland Juhani Järvinen Finland Toivo Salonen Netherlands Jan Pesman
1960 Oslo Norway Knut Johannesen Soviet Union Boris Stenin Norway Roald Aas
1961 Helsinki Soviet Union Boris Stenin Netherlands Henk van der Grift Netherlands Rudie Liebrechts
1962 Oslo Sweden Ivar Nilsson Norway Knut Johannesen Soviet Union Valeri Kotov
1963 Göteborg Norway Nils Egil Aaness Norway Knut Johannesen Norway Per Ivar Moe

Women's Allround championships[edit | edit source]