1924 Summer Olympics

From Alternate Sport History
Jump to navigationJump to search
Games of the Template:Roman Olympiad

Emblem of the 1924 Summer Olympics
Host city Paris, France
Nations 44
Athletes 3,089 (2,954 men, 135 women)
Events 126
Opening 5 July 1924
Closing 27 July 1924
Opened by
President Gaston Doumergue
Stadium Stade Olympique Yves-du-Manoir
Summer
Antwerp 1920 Amsterdam 1928
Winter
Chamonix 1924 St Moritz 1928

The 1924 Summer Olympics, officially known as the Games of the VIII Olympiad will be an international multi-sport event that will be held between 4 May and 27 July, 1924 in Paris, France.

Sports[edit | edit source]

Medal Table[edit | edit source]

  *   Host nation (France)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 United States32272988
2 Finland1414937
3 France*13162049
4 Italy1141025
5 Great Britain1013831
6 Sweden9101029
7 Norway63110
8 Switzerland57618
9 Hungary53311
10 Netherlands4138
11 Canada3339
12 Belgium26210
 Denmark26210
14 Czechoslovakia24511
15 Argentina2226
 Australia2226
17 Yugoslavia2125
18 Estonia1225
19 Austria1023
20 Uruguay1001
21 New Zealand0112
22 Haiti0101
 South Africa0101
24 Ireland0022
25 Japan0011
 Latvia0011
 Luxembourg0011
 Romania0011
Totals (28 nations)127127128382

Winners[edit | edit source]

Aquatics[edit | edit source]

Diving[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's 3m springboard United States Pete Desjardins United States Albert White United States Clarence Pinkston
Men's 10m platform United States Albert White United States David Fall Sweden Erik Adlerz
Men's plain high diving Australia Dick Eve Sweden John Jansson United Kingdom Harold Clark
Women's 3m springboard United States Elizabeth Becker-Pinkston United States Aileen Riggin United States Caroline Fletcher
Women's 10m platform Sweden Hjördis Töpel United States Caroline Smith United States Elizabeth Becker-Pinkston

Swimming[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's 100m freestyle United States Johnny Weissmuller United States Duke Kahanamoku United States Samuel Kahanamoku
Men's 400m freestyle United States Johnny Weissmuller Sweden Arne Borg Australia Boy Charlton
Men's 1500m freestyle Australia Boy Charlton Sweden Arne Borg Australia Frank Beaurepaire
Men's 100m backstroke United States Warren Kealoha Hungary Károly Bartha United States Paul Wyatt
Men's 200m breaststroke Belgium Joseph De Combe United States Bob Skelton Sweden Bengt Linders
Men's 4x200 freestyle relay Flag of United States United States Flag of Australia Australia Flag of Sweden Sweden
Women's 100m freestyle United States Ethel Lackie United States Mariechen Wehselau United States Gertrurde Ederle
Women's 400m freestyle United States Martha Norelius New Zealand Gwitha Shand United States Helen Wainwright
Women's 100m backstroke United States Sybil Bauer United States Florence Chambers United States Aileen Riggin
Women's 200m breastroke United Kingdom Lucy Morton United Kingdom Gladys Carson Luxembourg Laury Koster
Women's 4x100 freestyle relay Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Sweden Sweden

Water-polo[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Flag of France France Flag of Belgium Belgium Flag of United States United States

Athletics[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
100 metres United Kingdom Harold Abrahams United States Jackson Scholz New Zealand Arthur Poritt
200 metres United States Bayes Norton South Africa Howard Kinsman France André Mourlon
400 metres Canada David Johnson United States Horatio Fitch United Kingdom Guy Butler
800 metres United Kingdom Douglas LOwe Switzerland Paul Martin United States Schuyler Enck
1500 metres Finland Paavo Nurmi Switzerland Willy Schärer United Kingdom Douglas Lowe
5000 metres Finland Ville Ritola Finland Paavo Nurmi Sweden Edvin Wide
10 000 metres Finland Ville Ritola Sweden Edvin Wide Finland Eerro Berg
110 metres hurdles South Africa Sydney Atkinson United States Daniel Kinsey Sweden Sten Pettersnon
400 metres hurdles Finland Erik Wilén United States Ivan Riley United States Morgan Taylor
3000 metres steeplechase Finland Ville Ritola Finland Elias Katz France Paul Bontemps
4x100 metres relay Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Netherlands Netherlands Flag of Hungary Hungary
4x400 metres relay Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Sweden Sweden
3000 metres team race Flag of Finland Finland Flag of United Kingdom Great Britain Flag of United States United States
Marathon Italy Romeo Bertini Finland Oskar Stenroos Finland Lauri Halonen
10 kilometres walk Italy Ugo Frigerio Italy Luigi Bosatra Italy Donato Pavesi
Individual cross country Finland Paavo Nurmi Finland Ville Ritola United States Earl Johnson
Team cross country Flag of Finland Finland Flag of United States United States Flag of France France
High jump France Pierre Lewden United States Harold Osborn United States Leroy Brown
Pole vault United States Glen Graham United States Lee Barnes United States James Brooker
Long jump Norway Sverre Hansen Finland Vilho Tuulos France Louis Wilhelme
Triple jump Finland Väinö Rainio Australia Nick Winter Finland Vilho Tuulos
Shot put United States Bud Houser United States Ralph Hills United States Glenn Hartranft
Discus throw United States Bud Houser United States Glenn Hartranft United States Gus Pope
Hammer throw United States Fred Tootell United States Matt McGrath Finland Erik Eriksson
Javelin throw Finland Jonni Myyrä Sweden Gunnar Lindström United States Eugene Oberst
Pentathlon Hungary Elemér Somfay United States Robert LeGendre Finland Hugo Lahtinen
Decathlon United States Harold Osborn Estonia Aleksander Klumberg United States Emerson Nrton

Baseball[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Baseball Flag of United States United States Flag of Canada Canada Flag of France France

Boxing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Flyweight United States Fidel LaBarba United Kingdom James McKenzie Italy Rinaldo Castellenghi
Bantamweight South Africa William Smith United States Salvatore Tripoli France Jean Cés
Featherweight Argentina Pedro Quartucci United States Joseph Salas United States Jackie Fields
Lightweight United States Ben Rothwell Denmark Hans Jacob Nielsen Argentina Alfredo Copello
Welterweight Belgium Jean Delarge Argentina Héctor Méndez Canada Douglas Lewis
Middleweight United Kingdom Harry Mallin United Kingdom John Elliot Canada Leslie Black
Light heavyweight United Kingdom Harry Mitchell Norway Sverre Sǿrsdal United Kingdom John Courtis
Heavyweight Norway Otto Von Porrat Denmark Sǿren Petersen Argentina Alfredo Porzio

Cycling[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Road individual time trial France Armand Blanchonnet Belgium Henri Hoevenaers France René Hamel
Road team time trial Flag of France France Flag of Belgium Belgium Flag of Switzerland Switzerland
50 km Netherlands Ko Willems United Kingdom Cyril Alden Italy Alfredo Dinale
Sprint Italy Francesco Del Grosso France Jean Cugnot Italy Guglielmo Bossi
Tandem France Lucien Choury and Jean Cugnot Denmark Edmund Hansen and Willy Hansen Netherlands Maurice Peeters and Gerard Bosch van Drakenstein
Team pursuit Flag of Italy Italy Flag of France France Flag of Belgium Belgium

Equestrian[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual Dressage Sweden Ernst Linder Sweden Bertil Sandström Sweden Wilhelm von Essen
Individual Eventing Netherlands Adolf van der Voort van Zijp Denmark Frode Kirkebjerg United States Sloan Doak
Team Eventing Flag of Netherlands Netherlands Flag of Sweden Sweden Flag of Italy Italy
Individual Jumping Switzerland Alphonse Gemuseus Sweden Axel Ståhle Italy Emanuele Beraudo Di Pralormo
Team Jumping Flag of Sweden Sweden Flag of France France Flag of Czechoslovakia Czechoslovakia

Fencing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Individual Epée France Roger Ducret Italy Virgilio Mantegazza France Armand Massard
Men's Team Epée Flag of Italy Italy Flag of Belgium Belgium Flag of France France
Men's Individual Foil France Roger Ducret France Phillipe Cattiau France Jacques Coutrot
Men's Team Foil Flag of France France Flag of Hungary Hungary Flag of Italy Italy
Men's Individual Sabre Hungary Sándor Pósta Hungary Zoltán Schenker Hungary János Garai
Men's Team Sabre Flag of Hungary Hungary Flag of Czechoslovakia Czechoslovakia Flag of Italy Italy
Women's Individual Ioil Denmark Ellen Osiier United Kingdom Gladys Daniels Denmark Grete Hecksher

Football[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Football  Uruguay  Italy  Ireland

Gymnastics[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual all-around Italy Ferdinando Mandrini Czechoslovakia Robert Pražák Czechoslovakia Miroslav Klinger
Team all-around Flag of Italy Italy Flag of France France Flag of Switzerland Switzerland
Horizontal bar Kingdom of Yugoslavia Leon Štukelj Switzerland Jean Gutweninger France André Higelin
Parallel bars Czechoslovakia Robert Pražák Czechoslovakia Ladislav Vácha Czechoslovakia Miroslav Klinger
Pommel horse Switzerland Josef Wilhelm Switzerland Jean Gutweninger Kingdom of Yugoslavia Stane Derganc
Rings Italy Francesco Martino Czechoslovakia Ladislav Vácha Kingdom of Yugoslavia Leon Štukelj
Rope climbing Switzerland August Guttinger France Jean Gounot France Albert Séguin
Sidehorse vault France Albert Séguin Kingdom of Yugoslavia Stane Derganc France Jean Gounot
Vault Kingdom of Yugoslavia Leon Štukelj Italy Ferdinando Mandrini Czechoslovakia Miroslav Klinger

Modern Pentathlon[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Sweden Carl Ắrmann Denmark Helge Jensen France Ivan Duranthon

Polo[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Polo Flag of Argentina Argentina Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain

Rowing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Single sculls United States William Gilmore United Kingdom Jack Beresford Switzerland Josef Schneider
Double sculls United States Paul Costello and John Kelly Sr France Marc Detton and Jean-Pierre Stock Hungary Ervin Morich and Béla Szenday
Coxless pairs Netherlands Teun Beijnen and Willy Rösing France Maurice Monney-Bouton and Georges Piot United Kingdom Gordon Killick and Thomas Southgate
Coxed pairs Flag of Italy Italy Flag of Switzerland Switzerland Flag of United States United States
Coxless fours Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Canada Canada Flag of France France
Coxed fours Flag of Switzerland Switzerland Flag of France France Flag of United States United States
Eights Flag of United States United States Flag of Canada Canada Flag of Italy Italy

Rugby[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Rugby  France  United States  Romania

Sailing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Monotype Norway Henrik Robert Belgium Léon Huybrechts Netherlands Johan Hin
6 metres Flag of Norway Norway Flag of Denmark Denmark Flag of Netherlands Netherlands
8 metres Flag of Norway Norway Flag of United Kingdom Great Britain Flag of France France

Shooting[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Rapid fire pistol Sweden Vilhelm Carlberg Finland Lennart Hannelius United States Henry Bailey
Rifle prone United States Marcus Dinwiddie France Pierre Coquelin de Lisle Switzerland Jakob Reich
600 m free rifle United States Morris Fisher United States Carl Osburn Denmark Niels Larsen
Team free rifle Flag of United States United States Flag of Haiti Haiti Flag of France France
Running deer, single shots United Kingdom Cyril Mackworth-Praed United States John Boles Norway Otto Olsen
Team running deer, single shots Flag of Sweden Sweden Flag of Norway Norway Flag of United Kingdom Great Britain
Running deer, double shots Sweden Fredric Landelius Norway Ole Lilloe-Olsen Finland Toivo Tikkanen
Team running deer, double shots Flag of Norway Norway Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Sweden Sweden
Trap Hungary Gyula Halasy Finland Konrad Huber United States Frank Hughes
Team trap Flag of Sweden Sweden Flag of Finland Finland Flag of United States United States

Tennis[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's single France René Lacoste France Jean Borotra France Henri Cochet
Men's doubles France René Lacoste and Jean Borotra France Jacques Brugnon and Henri Cochet Canada Jack Condon and Donald Rutnam
Women's single United States Helen Wills United Kingdom Kathleen McKane France Julie Vlasto
Women's doubles United Kingdom Dorothy Sepherd Barron and Kathleen McKane United States Helen Wills and Hazel Wightman France Marguerite Billout and Yvonne Bourgeois
Mixed doubles United States Hazel Wightman and Richard Williams United Kingdom Kathleen McKane and Brian Gilbert Republic of Ireland Mabel Wallis and Edward McCrea

Weightlifting[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Featherweight Italy Pierino Gabetti Switzerland Arthur Reinmann Austria Andreas Stadler
Lightweight Czechoslovakia Bohumil Durdis France Edmond Decottignies Austria Anton Zwerina
Middleweight Estonia Alfred Neuland France Léon Vandeputte Italy Carlo Galimberti
Light heavyweight France Charles Rigoulot Argentina Carlos Bargera Switzerland Fritz Hünenberger
Heavyweight Austria Franz Aigner Estonia Harold Tammer Latvia Kārlis Leilands

Wrestling[edit | edit source]

Freestyle[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Bantamweight United States Bryant Hines Finland Kaarlo Mäkinen Finland Kustaa Pihlajamäki
Featherweight Finland Edvard Huuponen United States Charles Newton United States Robin Reed
Lightweight United Kingdom George Gardiner France Emile Pouvroux United States Russell Vis
Welterweight Switzerland Hermann Gehri Finland Eino Leino United States Guy Lookabough
Middleweight Switzerland Fritz Hagemann Belgium Pierre Ollivier Finland Johan Penttilä
Light heavyweight United States John Spellman Sweden Rudolf Svensson Switzerland Charles Courant
Heavyweight United States Harry Steel Switzerland Henri Wernli United Kingdom Archie MacDonald

Greco-Roman[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Bantamweight Finland Väinö Ikonen Finland Anelm Ahlfors Estonia Eduard Pütsep
Featherweight Finland Kalle Antila Finland Aleksanteri Toivola Sweden Eric Malmberg
Lightweight Hungary Lajos Keresztes Finland Karl Westerlund Czechoslovakia František Kratochvil
Middleweight Finland Edvard Westerlund Finland Arthur Lindfors Estonia Roman Steinberg
Light heavyweight Sweden Johan Svensson Sweden Carl Westergren Finland Onni Pellinen
Heavyweight Denmark Emil Larsen France Jean Deglane Belgium Lucien Pothier

External links[edit | edit source]

Template:S-sports
Preceded by
Antwerp
VIII Olympiad
Paris

1924
Succeeded by
Amsterdam

Template:Nations at the 1924 Summer Olympics Template:EventsAt1924SummerOlympics Template:1924 Summer Olympic venues