1920 Summer Olympics

From Alternate Sport History
Jump to navigationJump to search
Games of the Template:Roman Olympiad

Poster for the 1920 Summer Olympics
Host city Antwerp, Belgium
Nations 29
Athletes 2,626 (2,561 men, 65 women)
Events 156
Opening 14 August 1920
Closing 12 September 1920
Opened by
King Albert I
Stadium Olympisch Stadion
Summer
Stockholm 1912 Paris 1924
Winter
Chamonix 1924

The 1920 Summer Olympics, officially known as the Games of the VII Olympiad will be an international multi-sport event that will be held between 14 August and 12 September, 1920 in Antwerp, Belgium.

Sports[edit | edit source]

Medal Table[edit | edit source]

  *   Host nation (Belgium)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 United States38273095
2 Sweden20182765
3 Great Britain17131040
4 Belgium*16131544
5 Finland1313834
6 Italy127827
7 France11131337
8 Norway1110930
9 Netherlands44412
10 Canada35311
11 South Africa2215
12 Estonia2103
13 Brazil2024
14 Switzerland1315
15 Australia1214
16 Greece1102
17 Czechoslovakia1023
18 Denmark012113
19 New Zealand0112
20 Luxembourg0101
 Spain0101
Totals (21 nations)155147136438

Winners[edit | edit source]

Aquatics[edit | edit source]

Diving[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's 3m springboard United States Louis Kuehn United States Louis Balbach United States Clarence Pinkston
Men's 10m platform United States Clarence Pinkston Sweden Erik Adlerz United States Harry Prieste
Men's plain high diving Sweden Erik Adlerz Sweden Nils Skoglund Sweden Arvid Wallman
Women's 3m springboard United States Aileen Riggin United States Helen Wainwright United States Thelma Payne
Women's 10m platform United Kingdom Beatrice Armstrong Denmark Stefanie Clausen United States Aileen Riggin

Swimming[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's 100m freestyle United States Duke Kahanamoku United States Pua Kealoha United States Norman Ross
Men's 400m freestyle Canada George Vernot United States Ludy Langer Australia Frank Beaurepaire
Men's 1500m freestyle Australia Frank Beaurepaire Canada George Vernot United States Eugen Bolden
Men's 100m backstroke United States Warren Kealoha United States Ray Kegeris United States Harold Kruger
Men's 200m breaststroke Sweden Håkan Malmrot United States Jack Howell Finland Arvo Aaltonen
Men's 400m breaststroke Sweden Håkan Malmrot Finland Arvo Aaltonen Sweden Thor Henning
Men's 4x200m freestyle relay Flag of United States United States Flag of Australia Australia Flag of United Kingdom Great Britain
Women's 100m freestyle United States Frances Schroth United States Irene Guest United States Ethelda Bleibtrey
Women's 300m freestyle United States Ethelda Bleibtrey United States Margaret Woodbridge United Kingdom Constance Jeans
Women's 4x100 freestyle relay Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Sweden Sweden

Water-polo[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Water-Polo Flag of Belgium Belgium Flag of Greece Greece Flag of Italy Italy

Archery[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual fixed large bird Belgium Edmond Cloetens Belgium Louis van de Perck Belgium Edmond van Moer
Team fixed large bird Flag of Belgium Belgium None awarded None awarded
Individual fixed small bird Belgium Edmond van Moer Belgium Joseph Hermans Belgium Louis van de Perck
Team fixed small bird Flag of Belgium Belgium None awarded None awarded
Individual moving bird 50 metres France Julien Brulé Belgium Hubert Van Innis None awarded
Team moving bird 50 metres Flag of France France Flag of Belgium Belgium None awarded
Individual moving bird 33 metres Belgium Hubert Van Innis France Julien Brulé Netherlands Jo van Gastel
Team moving bird 33 metres Flag of Belgium Belgium Flag of France France Flag of Netherlands Netherlands
Individual moving bird 28 metres Belgium Hubert Van Innis Netherlands Theo Willems France Léonce Quentin
Team moving bird 28 metres Flag of Netherlands Netherlands Flag of Belgium Belgium Flag of France France

Athletics[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
100 metres United Kingdom Harry Edward United States Jackson Scholz United States Charley Paddock
200 metres United Kingdom Harry Edward United States Charley Paddock United States Allen Woodring
400 metres South Africa Bevil Rudd United Kingdom Guy Butler Sweden Nils Engdahl
800 metres United States Thomas Campbell United Kingdom Albert Hill United States Earl Eby
1500 metres Czechoslovakia Václav Vohralík Sweden Sven Lundgren United Kingdom Phillip Noel-Baker
5000 metres France Joseph Guillemot Finland Paavo Nurmi Sweden Eric Backman
10 000 metres Finland Paavo Nurmi United Kingdom James Hatton France Joseph Guillemot
110 metres hurdles Canada Earl Thomson New Zealand Harry Wilson United States Harold Barron
400 metres hurdles United States Frank Loomis United States John Norton United States August Desch
3000 metres steeplechase United Kingdom Percy Hodge United States Albert Hulsebosch United States Michael Devaney
4x100 metres relay Flag of France France Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain
4x400 metres relay Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Canada Canada Flag of France France
3000 metres team race Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Sweden Sweden
Marathon Estonia Jüri Lossmann Finland Hannes Kohlemainen Belgium Auguste Broos
3 kilometres walk Italy Ugo Frigerio Australia George Parker United States Richard Remer
10 kilometres walk Italy Ugo Frigerio United Kingdom Charles Gunn Belgium Jean Seghers
High jump United States Richmond Landon United States John Murphy United States Harold Muller
Pole vault United States Frank Foss Denmark Henry Petersen United States Edwin Myers
Long jump Sweden William Peterson Sweden Erik Abrahamson United States Carl Johnson
Triple jump Sweden Erik Almlöf Sweden Folke Jansson Sweden Ivar Sahlin
Shot put Finland Ville Pörhölä Finland Elmer Niklander United States Harry Liversedge
Discus throw Finland Elmer Niklander Finland Armas Taipale United States Gus Pope
Hammer throw United States Patrick Ryan United States Basil Benett Sweden Carl Johan Lind
Javelin throw Finland Jonni Myyrä Finland Pekka Johansson Finland Urho Peltonen
25 kg weight throw United States Pat McDonald United States Patrick Ryan Canada Archie McDiarmid
Pentahlon United States Everett Bradley Finland Eero Lehtonen Norway Helge Lǿvland
Decathlon Norway Helge Lǿvland United States Brutus Hamilton Sweden Bertil Ohlson
Individual cross country Finland Paavo Nurmi Sweden Eric Backman Finland Heikki Liimaitanen
Team cross country Flag of Finland Finland Flag of Sweden Sweden Flag of United Kingdom Great Britain

Boxing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Flyweight United States Peter Zivic United Kingdom William Cuthberson Belgium Joseph Charpentier
Bantamweight South Africa Clarence Walker Canada Chris Graham United States Sammy Vogel
Featherweight France Jean Gachet France Paul Fritsch Italy Edoardo Garzena
Lightweight United States Samuel Mosberg Denmark Gotfred Johansen Canada Clarence Newton
Welterweight United Kingdom Alexander Ireland United States William Clark United States Frederick Kolberg
Middleweight United Kingdom Harry Mallin Canada Georges Prud'Homme Canada Moe Herscovitch
Light heavyweight United Kingdom Hugh Brown Norway Sverre Sǿrsdal United States Eddie Eagan
Heavyweight United Kingdom Ronald Rawson Denmark Sǿren Petersen France Xavier Euluère

Cycling[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual time trial Sweden Harry Stenqvist South Africa Henry Kaltenbrunn Belgium Albert de Bunné
Team time trial Flag of France France Flag of Sweden Sweden Flag of Belgium Belgium
Sprint Netherlands Maurice Peeters United Kingdom Thomas Johnson United Kingdom Harry Ryan
50 kilometres United States Fred Taylor Belgium Henry Georges Italy Franco Giorgetti
Tandem United Kingdom Harry Ryan and Thomas Lance United Kingdom William Stewart and Cyril Alden Netherlands Piet Ikelaar and Frans de Vreng
Team pursuit Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Italy Italy Flag of Belgium Belgium

Equestrian[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual dressage Sweden Hans von Rosen Sweden Bertil Sandström Sweden Janne Lundblad
Individual eventing Sweden Ắge Lundström Italy Ettore Caffaratti Italy Garibaldi Spighi
Team eventing Flag of Sweden Sweden Flag of United States United States Flag of Italy Italy
Individual jumping Italy Tommaso Lequio di Assaba Italy Alessandro Valerio Sweden Carl Gustaf Lewenhaupt
Team jumping Flag of Sweden Sweden Flag of Belgium Belgium Flag of France France
Individual vaulting Belgium Daniel Bouckaert Belgium Louis Finet Belgium Victor Claes
Team vaulting Flag of Belgium Belgium Flag of France France Flag of Sweden Sweden

Fencing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Epée Individual France Armand Massard France Alexandre Lippmann France Gustave Buchard
Epée Team Flag of Italy Italy Flag of France France Flag of Belgium Belgium
Foil Individual Italy Nedo Nadi Italy Aldo Nadi France Roger Ducret
Foil Team Flag of Italy Italy Flag of France France Flag of United States United States
Sabre Individual Italy Nedo Nadi Italy Aldo Nadi Italy Oreste Puliti
Sabre Team Flag of Italy Italy Flag of Belgium Belgium Flag of France France

Field Hockey[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Field Hockey Flag of Belgium Belgium Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Denmark Denmark

Figure Skating[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's singles Sweden Gillis Grafström Norway Martin Stixrud Sweden Ulrich Salchow
Ladies' single United States Theresa Weld Sweden Magda Julin Sweden Svea Norén
Pair skating Finland Ludowika Jakobsson and Walter Jakobsson Norway Alexia Bryn and Yngvar Bryn United Kingdom Phyllis Johnson and Basil Williams

Football[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Football  Belgium  Netherlands  Sweden

Gymnastics[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual all-around Italy Girgio Zampori France Marco Torrès France Jean Gounot
Team all-around Flag of Belgium Belgium Flag of Italy Italy Flag of Czechoslovakia Czechoslovakia
Team free system Flag of Norway Norway Flag of Denmark Denmark None awarded
Team swedish system Flag of Sweden Sweden Flag of Denmark Denmark Flag of Belgium Belgium

Ice Hockey[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Ice Hockey  Canada  United States  Czechoslovakia

Modern Pentathlon[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Modern Pentahlon Sweden Gustaf Dyrssen Sweden Erik de Laval Sweden Gösta Runö

Polo[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Polo Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Spain Spain Flag of United States United States

Rowing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Single sculls United States John Kelly Sr United Kingdom Jack Beresford New Zealand Darcy Hadfield
Double sculls United States John Kelly Sr and Paul Costello Netherlands Bastiaan Veth and Koos de Haas Italy Erminio Dones and Pietro Annoni
Coxed pairs Flag of Italy Italy Flag of Belgium Belgium Flag of France France
Coxed fours Flag of Switzerland Switzerland Flag of Sweden Sweden Flag of Norway Norway
Eights Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Norway Norway

Rugby[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's rugby  United States  France None Awarded

Sailing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
12' dinghy Flag of Netherlands Netherlands Flag of Netherlands Netherlands
18' dinghy Flag of United Kingdom Great Britain
6,5 metres Flag of Netherlands Netherlands Flag of France France
6 metres (1907 rule) Flag of Belgium Belgium Flag of Norway Norway Flag of Belgium Belgium
6 metres (1919 rule) Flag of Belgium Belgium Flag of Norway Norway
7 metres Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Norway Norway
8 metres (1907 rule) Flag of Norway Norway
8 metres (1919 rule) Flag of Norway Norway Flag of Norway Norway Flag of Belgium Belgium
10 metres (1907 rule) Flag of Norway Norway
10 metres (1919 rule) Flag of Norway Norway
12 metres (1907 rule) Flag of Norway Norway
12 metres (1919 rule) Flag of Norway Norway
30m² skerry cruiser Flag of Sweden Sweden
40m² skerry cruiser Flag of Sweden Sweden Flag of Sweden Sweden

Shooting[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
30m rapid fire pistol Brazil Guilherme Paraense United States Raymond Bracken United States Karl Frederick
Team 30m military pistol Flag of Greece Greece Flag of United States United States Flag of Brazil Brazil
50m free pistol Brazil Gulherme Paraense United States Karl Frederick Denmark Niels Larsen
Team 50m free pistol Flag of United States United States Flag of Sweden Sweden Flag of Brazil Brazil
50m small bore rifle United States Lawrence Nuesslein United States Dennis Fenton Sweden Erik Ohlson
Team 50m small bore rifle Flag of United States United States Flag of Sweden Sweden Flag of Norway Norway
300m free rifle, 3 positions United States Morris Fisher Denmark Niels Larsen Norway Ǿsten Ǿstensen
Team free rifle, 3 positions Flag of United States United States Flag of Finland Finland Flag of Norway Norway
300m militatry rifle, prone Finland Vilho Vauhkonen Norway Otto Olsen Sweden Hugo Johansson
Team 300m military rifle, prone Flag of Finland Finland Flag of Switzerland Switzerland Flag of United States United States
300 m military rifle, standing United States Carl Osburn Italy Ricardo Ticchi United States Lawrence Nuesslein
Team 300m military rifle, standing Flag of United States United States Flag of Denmark Denmark Flag of Sweden Sweden
600m military rifle, prone United States Lloyd Spooner Sweden Mauritz Eriksson Sweden Hugo Johansson
Team 600m military rifle, prone Flag of United States United States Flag of South Africa South Africa Flag of Sweden Sweden
Team 300+600m military rifle, prone Flag of United States United States Flag of Norway Norway Flag of South Africa South Africa
100m running deer, single shots Norway Otto Olsen Sweden Fredric Landelius Sweden Oscar Swahn
Team 100m running deer, single shots Flag of Norway Norway Flag of United States United States Flag of Finland Finland
100m running deer, double shots Norway Ole Lilloe-Olsen Sweden Fredric Landelius Norway Einar Liberg
Team 100m running deer, double shots Flag of Sweden Sweden Flag of Norway Norway Flag of United States United States
Trap United States Frank Wright United States Horace Bonser Belgium Albert Bosquet
Team trap Flag of United States United States Flag of Belgium Belgium Flag of United Kingdom Great Britain

Tennis[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's singles United Kingdom Noel Turnbull South Africa Charles Winslow France Jacques Brugnon
Men's doubles France Pierre Albarran and Max Decugis France François Blanchy and Jacques Brugnon United Kingdom Noel Turnbull and Max Woosnam
Women's singles France Suzanne Lenglen United Kingdom Kathleen McKane Norway Caroline Dahl
Women's doubles United Kingdom Dorothy Holman and Kathleen McKane France Suzanne Lenglen and Elisabeth d'Ayen Sweden Sigrid Fick and Lily Strömberg von Essen
Mixed doubles France Suzanne Lenglen and Max Decugis Belgium Anne de Borman and Jean Washer Sweden Lily Strömberg von Essen and Jarl Malmström

Tug of war[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Tug of war Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Netherlands Netherlands

Weightlifting[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Featherweight Belgium François de Haes Estonia Alfred Schmidt Switzerland Eugène Ryter
Lightweight Estonia Alfred Neuland Belgium Louis Williquet Italy Giulio Monti
Middleweight Italy Pietro Bianchi France Henri Gance Sweden Alfred Pettersson
Light heavyweight France Ernest Cadine Switzerland Friedrich Hünenberger Sweden Erik Carlsson
Heavyweight Italy Fillipo Bottino Luxembourg Joseph Alzin France Joseph Duchâteau

Wrestling[edit | edit source]

Greco-Roman[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Featherweight Finland Oskari Friman Finland Heikki Kähkönen Belgium Alexandre Boumans
Lightweight Finland Taavi Taminen Denmark Frants Frisenfeldt Norway Richard Frydenlund
Middleweight Sweden Carl Westergren Finland Arthur Lindfors Finland Masa Perttilä
Light heavyweight Sweden Claes Johansson Denmark Axel Tetens Finland Edil Rosenqvist
Heavyweight Finland Adolf Lindfors Denmark Poul Hansen Finland Martti Nieminen

Freestyle[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Featherweight United States Sam Gerson United States Charles Ackerly United Kingdom Bernard Bernard
Lightweight United Kingdom H.A. Wright Finland Kalle Anttila Sweden Gottfrid Svensson
Middleweight Finland Väinö Penttala Finland Eino Leino United States Angus Frantz
Light heavyweight Sweden Anders Larsson Switzerland Charles Courant United States Walter Maurer
Heavyweight Sweden Ernst Nilsson Finland Jussi Salila Finland Sven Mattson

External links[edit | edit source]

Preceded by
Berlin
cancelled due to World War I
Summer Olympic Games
Antwerp

VII Olympiad (1920)
Succeeded by
Paris

Template:Nations at the 1920 Summer Olympics Template:EventsAt1920SummerOlympics