1912 Summer Olympics

From Alternate Sport History
Jump to navigationJump to search
Games of the Template:Roman Olympiad
File:1912 Summer Olympics poster.jpg
Poster for the 1912 Summer Olympics
Host city Stockholm, Sweden
Nations 28
Athletes 2,406 (2,359 men, 47 women)
Events 102
Opening 6 July 1912
Closing 22 July 1912
Opened by
Stadium Stockholms Olympiastadion
London 1908 Antwerp 1920

The 1912 Summer Olympics, officially known as the Games of the V Olympiad will be an international multi-sport event that will be held between July 6-22, 1912 in Stockholm, Sweden.

Sports[edit | edit source]

Medal Table[edit | edit source]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 United States26191863
2 Sweden*18262771
3 Finland116320
4 Germany891330
5 Great Britain6201440
6 France52310
7 Norway45312
8 Hungary4228
9 South Africa3205
10 Canada3036
11 Denmark26412
12 Italy2215
13 Belgium2114
14 Greece2013
15 Australasia1146
16 Austria1113
17 Netherlands1012
 Russian Empire1012
19 Bohemia0011
 Luxembourg0011
 Switzerland0011
Totals (21 nations)100102103305

Winners[edit | edit source]

Aquatics[edit | edit source]

Diving[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's 3m springboard Germany Paul Günther Germany Hans Luber Germany Albert Zürner
Men's 10m platform Germany Albert Zürner Sweden Erik Adlerz Sweden Gustaf Blomgren
Men's plain high diving Sweden Erik Adlerz Sweden Hjalmar Johansson Sweden John Jansson
Women's 10m platform Sweden Greta Johansson United Kingdom Isabelle White Sweden Elsa Andersson

Swimming[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's 100m freestyle United States Duke Kahanamoku Germany Kurt Bretting Template:Country data ANZ Cecil Healy
Men's 400m freestyle Canada George Hodgson United Kingdom John Hatfield Template:Country data ANZ Harold Hardwick
Men's 1500m freestyle Canada George Hodgson United Kingdom John Hatfield Template:Country data ANZ Harold Hardwick
Men's 100m backstroke United States Harry Hebner András Baronyi Germany Otto Fahr
Men's 200m breaststroke Germany Walter Bathe Germany Wilhelm Lützow United Kingdom Percy Courtman
Men's 400m breaststroke Germany Walter Bathe United Kingdom Percy Courtman Germany Paul Malisch
Men's 4x200m freestyle relay Flag of Australasia Australasia Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain
Women's 100m freestyle United Kingdom Daisy Curwen Template:Country data ANZ Fanny Durack Template:Country data ANZ Mina Wylie
Women's 4x100m freestyle relay Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Germany Germany Flag of Sweden Sweden

Water-polo[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Men's Hungary Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Sweden Sweden

Athletics[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
100 metres United States Ralph Craig United States Alvah Meyer United States Donald Lippincott
200 metres United States Ralph Craig United States Donald Lippincott United States Charles Reidpath
400 metres United States Edward Lindberg United States Charles Reidpath United States Ted Meredith
800 metres United States Ted Meredith United States Mel Sheppard United States Ira Davenport
1500 metres United States Abel Kiviat United States Norman Taber United States Walter McClure
5000 metres Russian Empire Hannes Kolehmainen France Jean Bouin United States George Bonhag
10 000 metres Russian Empire Hannes Kolehmainen United States Lewis Tewanima Russian Empire Albin Stenroos
110m hurdles United States John Nicholson United States James Wendell United States Fred Kelly
4x100m relay Flag of United States United States Flag of Sweden Sweden Flag of Germany Germany
4x400m relay Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Canada Canada
3000 metres team race Flag of United States United States Flag of Sweden Sweden Flag of United Kingdom Great Britain
Marathon South Africa Ken McArthur South Africa Christian Gitsham United States Gaston Strobino
10 kilometres walk Canada George Goulding United Kingdom William Yates United Kingdom Ernest Webb
Individual cross-country Russian Empire Hannes Kolehmainen Sweden Hjalmar Anderson Sweden John Eke
Team cross-country Russian Empire Finland Flag of Sweden Sweden Flag of United Kingdom Great Britain
Long jump United States Albert Gutterson Sweden Georg Aberg Canada Calvin Bricker
Triple jump Sweden Gustaf Lindblom Norway Edvard Larsen Sweden Georg Aberg
High Jump Germany Hans Liesche United States Jim Thorpe United States John Johnstone
Pole vault United States Harry Babcock United States Frank Nelson
United States Frank Murphy
None awarded
Standing long jump Greece Konstantinos Tsiklitiras Sweden Gustaf Malmsten Sweden Edvard Möller
Standing high jump Greece Konstantinos Tsiklitiras United States Benjamin Adams Sweden Edvard Möller
Shot put United States Pat McDonald United States Ralph Rose United States Lawrence Whitney
Discus throw Russian Empire Armas Taipale United States Richard Byrd United States James Duncan
Hammer throw United States Matt McGrath United Kingdom Denis Carey Sweden Robert Olson
Javelin throw Sweden Eric Lemming Sweden Richard Abrink Sweden Karl Sonne
Two handed shot put Russian Empire Elmer Niklander United States Ralph Rose United States Pat McDonald
Two handed discus throw Russian Empire Armas Taipale Russian Empire Elmer Niklander Sweden Emil Magnusson
Two handed javelin throw Russian Empire Julius Saaristo Russian Empire Urho Peltonen Sweden Eric Lemming
Pentathlon United States Jim Thorpe Norway Ferdinand Bie United States James Donahue
Canada Frank Lukeman
Decathlon United States Jim Thorpe Sweden Hugi Wieslander Sweden Charles Lomberg

Cycling[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual time trial South Africa Rudolph Lewis United Kingdom Leonard Meredith United States Carl Schutte
Team time trial Flag of Sweden Sweden Flag of United Kingdom Great Britain Flag of United States United States

Equestrian[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual dressage Sweden Gustaf Adolf Boltenstern Sweden Carl Bonde Sweden Hans von Blixen-Finecke
Individual eventing Germany Friedrich von Rochow Sweden Ernst Caparsson Sweden Axel Nordlander
Team eventing Flag of Sweden Sweden Flag of Germany Germany Flag of Denmark Denmark
Individual jumping France Jacques Cariou Germany Sigismund Freyer Germany Ernst Deloch
Team jumping Flag of Sweden Sweden Flag of Germany Germany Flag of United States United States

Fencing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Epée individual Denmark Ivan Osiier Belgium Phillipe le Hardy Belgium Léon Tom
Epée team Flag of Belgium Belgium Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Switzerland Switzerland
Foil individual Austria Richard Verderber Italy Nedo Nadi Lázsló Berti
Sabre individual Béla Békessy Ervin Mézsáros Jenõ Fuchs
Sabre team Hungary Flag of Austria Austria Flag of Netherlands Netherlands

Gymnastics[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Individual all-around Italy Alberto Braglia Italy Guido Boni Italy Pietro Bianchi
Team all-around Flag of Italy Italy Hungary Flag of Luxembourg Luxembourg
Team free system Flag of Norway Norway Flag of Denmark Denmark Flag of Germany Germany
Team swedish system Flag of Sweden Sweden Flag of Denmark Denmark Flag of Norway Norway

Modern Pentathlon[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Modern pentathlon Sweden Gösta Lilliehöök Sweden Gösta Åsbrink Sweden Georg de Laval

Rowing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Single sculls Belgium Polydore Veirman United Kingdom Wally Kinnear Bohemia Ivan Schweizer
Germany Kurt Hoffmann
Coxed fours Flag of Norway Norway Flag of United Kingdom Great Britain Flag of United Kingdom Great Britain
Flag of Sweden Sweden
Coxed fours, inriggers Flag of Norway Norway Flag of Denmark Denmark Flag of France France
Eights Flag of United Kingdom Great Britain Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Germany Germany

Sailing[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
6m Flag of France France Flag of Denmark Denmark Flag of Sweden Sweden
8m Russian Empire Finland Russian Empire Finland Flag of Norway Norway
10m Russian Empire Finland Flag of Sweden Sweden Flag of Sweden Sweden
12m Flag of Norway Norway Flag of Sweden Sweden Russian Empire Finland

Shooting[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
30m rapid fire pistol United States Alfred Lane Sweden Johan Hübner von Holst Sweden Paul Palén
30m rapid fire pistol, team Flag of United States United States Flag of Sweden Sweden Flag of United Kingdom Great Britain
50m free pistol United States Alfred Lane United States Peter Dolfen United Kingdom Charles Stewart
50m free pistol, team Flag of United States United States Flag of Sweden Sweden Flag of United Kingdom Great Britain
50m rifle prone United States Frederick Hird United Kingdom William Milne United Kingdom Henry Burt
300m free rifle, team Flag of Sweden Sweden Flag of Norway Norway Flag of Denmark Denmark
300m free rifle, three positions France Paul Colas Denmark Lars Jǿrgen Madsen Denmark Niels Larsen
600m free rifle United States Carl Osburn United States John Jackson United States Allan Briggs
300m military rifle, three positions United States Carl Osburn Norway Engebret Skogen Greece Nikolaos Levidis
Team military rifle Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of France France
25m small bore rifle United Kingdom Robert Murray Sweden Gideon Ericsson Sweden Vilhelm Carlberg
25m team small bore rifle Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Sweden Sweden Flag of United States United States
50m team small-bore rifle Flag of Sweden Sweden Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain
100m running deer, single shots Sweden Alfred Swahn Sweden Ake Lundeberg Sweden Oscar Swahn
100m running deer, double shots Sweden Oscar Swahn Sweden Alfred Swahn Sweden Ake Lundeberg
100m team running deer, single shots Flag of Sweden Sweden Flag of United States United States Flag of Austria Austria
Trap Russian Empire Harald Blaus Germany Alfred Goeldel Germany Albert Preuß
Trap, team Flag of United States United States Flag of United Kingdom Great Britain Flag of Germany Germany

Tennis[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Outdoor men's single South Africa Charles Winslow South Africa Harold Kitson Germany Oscar Kreuzer
Outdoor men's double France Albert Canet and Edouard Mény de Marangue Sweden Curt Benckert and Wollmar Boström Template:Country data RU1 Mikhail Sumarokov and ALexandr Alenitsyn
Outdoor women's single Germany Dorothea Köring France Marguerite Broquedis Norway Molla Mallory
Outdoor mixed doubles Germany Dorothea Köring and Heinrich Schomburgk Sweden Sigrid Fick and Gunnar Setterwall France Marguerite Broquedis and Albert Canet
Indoor men's single United Kingdom Gordon Lowe United Kingdom Charles Dixon Sweden Gunnar Setterwall
Indoor men's double France Maurice Germot and André Gobert United Kingdom Herbert Barrett and Arthur Gore United Kingdom Alfred Beamish and Charles Dixon
Indoor women's single United Kingdom Edith Hannam Denmark Sofie Castenschiold United Kingdom Mabel Parton
Indoor mixed doubles United Kingdom Edith Hannam and Charles Dixon United Kingdom Helen Aitchinson and Herbert Barett Sweden Sigrid Fick and Gunnar Setterwall

Tug of war[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Tug of war Flag of Sweden Sweden Flag of United Kingdom Great Britain

Wrestling[edit | edit source]

Games Gold Silver Bronze
Featherweight Russian Empire Kaarlo Koskelo Russian Empire Otto Lasanen Germany Georg Gestacker
Lightweight Sweden Gustaf Malmström Sweden Edvin Mattiasson Sweden Carl Lund
Middleweight Sweden Claes Johanson Russian Empire Martin Klein Russian Empire Alfred Asikainen
Light heavyweight Béla Varga Sweden Anders Ahlgren Germany Fritz Lange
Heavyweight Denmark Sǿren Jensen Russian Empire Johan Olin Germany Jakob Neser

External links[edit | edit source]

Preceded by
London
Summer Olympic Games
London

V Olympiad (1912)
Succeeded by
Berlin
cancelled due to World War I

Template:Nations at the 1912 Summer Olympics